Messi “zbulon” Amerikën/ Detajet e kontratës së argjentinasit i cili do të paguhet mbi 50 milion në vit

Nuk ka kthim në Barcelonë, por zbritje në Miami në futbollin amerikan për të veshur fanellën e Inter Miami.

E ardhmja e Lionel Messit, i freskët nga lamtumira e tij me PSG-në, tashmë është përshkruar dhe detajet e para të kontratës.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë, megjithatë, nuk do të ‘kënaqet’ vetëm me shifrën monstruoze që i kalon 50 milionë në sezon: do t’i garantohet edhe një përqindje në rishitjen e fanellave të klubit, përveç fitimeve mbi të drejtat televizive të kampionatit amerikan, aktualisht i mbajtur nga Apple. Një paketë e madhe, por kjo nuk është e gjitha… në kohën e daljes në pension, Messi duhet të marrë gjithashtu aksione në klubin e menaxhuar nga David Beckham.

Jorge Mas, bashkëpronar i ish-yllit të Manchester United, foli edhe për negociatat për ta sjellë 36-vjeçarin në Inter Miami, duke rrëfyer histori interesante në sfond: “Negociatat për ta sjellë atë tek ne zgjatën tre vjet – historia – . Unë e konsiderova të mbyllur negociatat në fund të majit. David Beckham foli me Leon, por vetëm për çështje futbolli, sepse ai ishte ende duke luajtur për PSG. Ai nuk donte që ai të ndjente ndonjë presion”.

Messi duhet të debutojë në Kupën e Ligës më 21 korrik.


Top Channel

E MËPARSHME

Shpresat e thyera të Ballkanit Perëndimor për integrim në BE

E ARDHSHME

Tronditet peshëngritja shqiptare, sërish një “kampion” me doping në garat ndërkombëtare